Komik Karekod Yapımı (2024)

İletişimin dijitalleşmesi sonucunda mizah yapmak isteyenlerin komik karekod kullanımı son dönemlerde artış gösteriyor. Peki komik karekod nedir, nasıl yapılır? Bu yazımızda komik karekodların oluşturulma sürecini ve kullanım alanlarını inceliyoruz.

Komik Karekod (QR) Nedir?

Komik Karekod (QR) Nedir?Pin

Karekod mobil cihazlar tarafından oluşturulan ve okunabilen sisteme verilen isimdir. İçerisinde metin, URL ya da resim gibi çeşitli bilgiler barındırırlar.

Komik karekodlar ise QR kod adı verilen bu sistem sayesinden teknolojiyi eğlenceli içeriklerle birleştirmek için kullanılır. Kullanıcılar komik resimler, komik videolar ya da mizah içeren görsel içerikleri paylaşmak istedikleri kişiler ile karekodlar aracılığı ile paylaşabilirler.

Karekod Nasıl Çalışır?

Karekod Nasıl Çalışır?Pin

Karekodlar bir URL ya da bilgiyi benzersiz bir biçimde iki boyutlu kare düzenine dönüştüren özel araçlar tarafından oluşturulur. Oluşturulan bu kod optik bir tarayıcı tarafından tarandığında içerdiği bilgiyi orjinal formatına dönüştürür. Bu sayede içerisinde bulunan URL ya da bilgiye erişim sağlanır.

Komik karekodlar da özel olarak oluşturulan QR kodlardan biridir. Bu kodlar ile özel ve eğlenceli içeriklerinizi oluşturabilirsiniz. Optik tarayıcılar tarafından okunduktan sonra eğlenci içerik QR kodu paylaştığınız kişi tarafından görüntülenir.

Komik Karekod Nasıl Yapılır?

Komik karekod oluşturmanın farklı yolları vardır. Karekod oluşturmak istediğinizde karekod oluşturma aracı bulmanız gerekmektedir. Karekod oluşturma aracını bulduktan sonra içeriği belirlemeniz gerekmektedir. İçeriğe karar verdikten sonra gerekli ayarları yaparak karekod oluşum sürecini tamamlamalısınız. Karekodunuzu oluşturduktan sonra paylaşmak istediğiniz platformlar ya da kişiler ile paylaşabilirsiniz.

Karekod oluşturmak için en çok kullanılan araçların başında Canva gelmektedir. Ücretsiz QR kod oluşturmak için Canva’nın pratik QR kod oluşturma aracını kullanabilirsiniz. İşte adım adım QR kod oluşturma:

  • Canva’nın düzenleme panelinde, soldaki araç çubuğunda yer alan “Daha Fazla” seçeneğine tıklayın.
  • Açılan seçenekler arasında bulunan “QR Kodu” özelliğini seçerek QR kod oluşturma sayfasına erişin.
  • Öne çıkarmak istediğiniz web sitesinin veya içeriğin URL’sini bu alana yazın.
  • İçeriği oluşturduktan sonra Canva’nın size özel düzenleme panelinde karekodunuzun görünmesini bekleyin.

Bu yöntemle ücretsiz olarak QR kodunuzu oluşturabilir ve içeriklerinizi paylaşmak istediğiniz kişilerle buluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: En Popüler ve İlgi Çekici Instagram Not Sözleri (2024)

Komik Karekodların Kullanım Alanları

Komik karekodlar dijitalleşen dünya ile birçok alanda kullanılmaktadır. Teknoloji ile iç içe geçtiğimiz günlük hayatımızda karekodların kullanım alanları da farklılık göstermektedir. Sadece eğlence değil her alanda QR kodlar kullanılmaktadır. İşte karekodların kullanım alanları:

  • Pazarlama ve Reklam: Şirketler ürün tanımları yapmak için karekod kullanımına önem göstermektedir. Son birkaç yılda karekod ile ürün tanımı yapan bir çok ulusal ya da uluslararası şirket bulunmaktadır.
  • Sosyal Medya Paylaşımları: Sosyal medya platformları üzerinden paylaşım yaparak takipçileri ile mizah yapmak isteyen kullanıcılar karekodlar oluşturabilir. Bu karekodlar sayesinde mizahsal içeriklerini geniş kitlelere kısa sürede ulaştırabilirler.
  • Etkinliklerde Kullanım: Düğün, kına ya da buna benzer toplu etkinlik yapılan organizasyonlarda karekodlar kullanılabilir. Bu karekodlar aracılığı ile organizasyona katılan kişilere eğlenci bir deneyim sunulabilir.

Komik Karekod Nasıl Okutulur?

Komik Karekod Nasıl Okutulur?Pin

Karekodları akıllı telefonunuz, tabletiniz ya da bilgisayarınızın kamerasını kullanarak okutabilirsiniz. Kameranızı QR kodun üzerine getirip kodun çerçevede net bir şekilde hizalanmasını sağlayın. Kameranız QR kodu başarılı bir şekilde gördükten sonra otomatik olarak tarama işlemini yapacaktır. Tarama işlemi sonrasında ekranda karekoda ait URL bağlantısı görünecektir. Görünen bu bağlantının üzerine tıklayarak komik içeriğe ulaşabilirsiniz.

Karekod oluşturmak kişisel yaratıcılığızı konuşturmanın farklı bir yoludur. Komik içeriklerinizi ekleyerek oluşturduğunuz QR kodunuzu kullanarak içerisinde yer aldığınız ortamı eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

Sonuç olarak komik karekodlar teknoloji ile gelişen mobil eğlence dünyasının yeni bir özelliğidir. Bu özellik sayesinde mizah anlayışınızı teknoloji ile birleştirebilirsiniz.

YouTube video

2013 yılında Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Teknolojiye duyduğum ilgiden dolayı kendimi sürekli geliştirmeye ve yeni teknolojiler öğrenmeye çalışıyorum. Hayatımın bir parçası haline gelen teknoloji tutkumu, indexTürkiye projem ile paylaşmaya karar verdim.

Yorum yapın