Google ‘Kendimi Meraklı Hissediyorum’ Özelliği

Google’ın “Kendimi Meraklı Hissediyorum” ya da yeni hali ile “Kendimi Şanslı Hissediyorum” butonu, kullanıcıları hızlı ve doğrudan en doğru sonuca yönlendiren hızlı bir arama özelliğidir. Bu özellik Google arama motoru algoritmasının gücüne ve kullanıcılara anında aradıkları cevapları bulma yeteneğine sahip olduğunun en önemli göstergesidir.

“Kendimi Meraklı Hissediyorum” Özelliğinin Tarihçesi

"Kendimi Meraklı Hissediyorum" Özelliğinin TarihçesiPin
“Kendimi Meraklı Hissediyorum” Tarihçesi

Kendimi Meraklı Hissediyorum” Google arama motorunun 1990’lı yılların sonlarında tanıttığı bir özelliktir. Bu özellik algoritmanın hızlı sorgulara en uygun ve güvenilir sonucu vermesine olan güvenin bir ifadesi olarak yorumlanmaktadır.

Teknoloji gelişimi, internetin büyümesi ve web site sayılarının oldukça fazla artması ile birlikte, bu özellik de zamanla değişim gösterdi. Algoritma, daha karmaşık hale gelen arama sonuçları için daha fazla faktörü dikkate almak zorunda kaldı. Google algoritmayı sürekli olarak geliştirdi ve arama motoru kullanıcılarının daha spesifik cevaplar almasını sağladı.

Kullanıcıların arama geçmişlerine ve davranışlarına göre kişiselleştirilmiş arama sonuçlarının sunulması bu özelliğini de etkiledi. Ayrıca Google Instant’ın duyurulması ile bu özelliğin işlevi de bazı gelişimler yaşadı.

Tüm bu gelişmelere rağmen, Google bu özelliği solandırmadı. Bunun temel nedenlerinden biri Google’ın geçmişine ve hızlı sonuç verme konusundaki kararlığı olarak yorumlanabilir.

Bu özellik günümüzde Google arama motoru anasayfasına bakıldığında “Kendimi Şanslı Hissediyorum” olarak görüntülenmektedir.

“Kendimi Meraklı Hissediyorum” Nasıl Kullanılır?

“Kendimi Meraklı Hissediyorum” Nasıl Kullanılır?Pin
Nasıl Kullanılır?

Kendimi Şanslı Hissediyorum” özelliğini kullanmak oldukça basittir. İşte adım adım bu özelliğin kullanımı:

  1. Web tarayıcınızı açın ve Google ana sayfasına ulaşın.
  2. “Google’da arayın veya URL’yi yazın” kısmı bulunan arama kutusuna sorgunuzu yazın.
  3. Arama kutusunun alt sağ kısmında yer alan “Kendimi Şanslı Hissediyorum” butonuna tıklayın.

Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra Google algoritması tarafından arama ifadenize en uygun sonucu veren web sayfasına otomatik olarak yönlendirilirsiniz.

Kendimi Şanslı Hissediyorum” özelliğinin doğru sonuçlar vermesi için bazı dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bunlar:

  • Arama Sorgunuzu Detaylandırın: Aradığınız şey ne kadar açık ve net olursa “Kendimi Şanslı Hissediyorum” özelliğinin doğru sonuçlar veren web sitesine sizi kolayca yönlendirmesi de kolay olacaktır. Örneğin bir firma sitesini bulmak istiyorsanız arama kutusuna firma hakkındaki tüm bilgileri yazın.
  • Tam Arama İfadesi Kullanın: Belirli bir konu hakkında arama yapmak veya özel bir bilgi parçasını bulmak istiyorsanız, arama teriminizi tırnak işaretleri içine alın. Bu Google’a tam olarak neyi aradığınız konusunda yardımcı olacaktır.
  • Google’ın Önerilerini Kullanın: Arama ifadenizi arama kutusuna yazarken Google tarafından size öneriler sunulur. Bu öneriler, başkalarının hangi aramaları yaptığını gösterir ve size fikir verebilir.
  • Özelliği Doğru Anlayın: Bu özellik hızlı arama yaparak en doğru sonuçları veren web sitesine sizi yönlendirmektedir. Birden fazla sonuç görüp web siteleri arasında seçim yapmak istiyorsanız normal arama yapmalısınız.
İlginizi Çekebilir: Türkiye Üniversite Sıralaması 2024

Alternatif Arama Motoru Özellikleri

Alternatif Arama Motoru ÖzellikleriPin
Alternatif Arama Motoru Özellikleri

Kendimi Meraklı Hissediyorum” ya da yeni ismi ile “Kendimi Şanslı Hissediyorum” Google arama motorunun benzersiz bir özelliğidir. Ancak diğer arama motorları da buna benzer özellikler barındırmaktadır. Bunun temel nedeni kullanıcıların yaptıkları aramalara en hızlı şekilde erişimini sağlamaktır.

İşte diğer arama motorlarının sunduğu benzer özellikler:

Bing Anında YanıtlarMicrosoft şirketine ait olan Bing Arama motorunun “Bing Anında Yanıtlar” olarak adlandırdığı bir özelliği bulunmaktadır. Bing tarafından sunulan bu özellik arama ifadesine göre sonuç sayfalarının üst kısmında yanıtlar verir ve herhangi bir web sitesine ihtiyaç duymadan bilgiyi kullanıcıya doğrudan sunmaktadır.
Yahoo Doğrudan AramaYahoo arama motoru kullanıcı yazdıkça arama kutusuna hızlı bir şekilde yanıt veren “Yahoo Doğrudan Arama” adlı bir özelliği hayata geçirdi. Bu özellik “Kendimi Şanslı Hissediyorum” özelliği ile aynı amaca hizmet etmektedir.
DuckDuckGo’nun “!Bang” KomutlarıGizlilik odaklı aramasıyla bilinen DuckDuckGo arama motoru “!Bang” komut istemi ile benzersiz arama özelliği sunmaktadır. “!” ifadesi ile bir anahtar kelimenin ardından kullanıcılar tarafından diğer sitelerde bulunan arama sonuçlarına direk ulaşılabilir. Örnek olarak “!wikipedia köpek” yazmak sizi doğrudan köpekler ile ilgili sonuçları sunan Wikipedia web sitesine ait sayfalara yönlendirmektedir.
Alternatif Arama Motoru Özellikleri

Kendimi Şanslı Hissediyorum” özelliği alternatif arama motorlarına ait özellikler ile karşılaştırıldığında kullanıcıları doğrudan en üstteki arama sonucuna götürerek hıza öncelik vermektedir. Diğer arama motorlarının belirtilen özellikleri ise anında yanıtlar sunmaya veya gizliliğe odaklanmaktadır. Bing ve Yahoo arama motorlarına ait özellikler daha çok arama sayfasından ayrılmadan anında yanıt vermeyi amaçlamaktadır. DuckDuckGo’nun “!Bang” özelliği ise verimli bir şekilde belirli web sitelerine veya diğer platformlardaki arama sonuçlarına kısayol oluşturmaya olanak sağlamaktadır.

Kendimi şanslı hissediyorum neden var?

Bu özelliğin amacı kullanıcıların erişmek istedikleri bilgiye en kısa sürede ulaşmasıdır. Arama motoru tarafından en doğru bilgiyi veren web sitesine otomatik olarak yönlendirilirsiniz.

Kendimi şanslı hissediyorum butonu nerede?

Bu özelliğe ait buton Google ana sayfasında yer alan arama kutusunun alt sağ tarafında yer almaktadır.

2013 yılında Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Teknolojiye duyduğum ilgiden dolayı kendimi sürekli geliştirmeye ve yeni teknolojiler öğrenmeye çalışıyorum. Hayatımın bir parçası haline gelen teknoloji tutkumu, indexTürkiye projem ile paylaşmaya karar verdim.

Yorum yapın