Alper Gezeravcı Kimdir? Türkiye’nin Uzay Yolcuğu

Uzay insanlık için keşfedilmeyi bekleyen büyük bir bilinmez. Türkiye bu bilinmeze adım atacak ilk astronotunu belirledi: Alper Gezeravcı. Peki Alper Gezeravcı Kimdir? Bu gurur kaynağı ismi daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Alper Gezeravcı Kimdir?

Alper Gezeravcı 2 Aralık 1979 tarihinde Mersin’de dünyaya gelmiştir. Elektronik mühendisliği eğitimini Türk Hava Harp Okulu bünyesinde bulunan Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsünde almıştır. Türk Hava Kuvvetlerinde 21 yıl boyunca F-16 pilotu olarak görev yaparak birçok başarıya imza atmıştır.

Alper Gezeravcı Nereli ve Kaç Yaşında?

1979 doğumlu olan Alper Gezeravcı 2024 yılı itibarıyla 45 yaşındadır. Aslen Mersin Silifkelidir.

Alper Gezeravcı’nın Mesleği Nedir?

Alper Gezeravcı F-16 pilotludur. Mesleği olan askeri pilotluk kariyeri boyunca Türk Hava Kuvvetleri’nde önemli görevler üstlenmiştir. Alper Gezeravcı, Adanada bulunan İncirlik Hava Üssünde görev yapmaktadır. Türk Hava Kuvvetlerindeki askeri rütbesi Yarbay‘dır.

Alper Gezeravcı’nın Astronot Olma Hikayesi ve Motivasyonu

İlk Türk Astronot Alper GezeravcıPin
İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı

Gezeravcı’nın astronot olma hikayesi, çocukluk hayali olan uzaya gitme arzusundan doğmuştur.

Alper Gezeravcı uçmanın çocukluk hayali olduğunu şöyle anlatıyor:

5-6 yaşlarımda köyde yaşıyordum. İlk kez uçak gördüğümde yanımda büyükannemin olduğunu hatırlıyorum. Ona dönüp bende bir gün bu uçaklardan kullanacağım nene dedim. Şimdi ise kanatsız bir şekilde uzayda uçmak muhteşem bir his olacak.

Elektronik mühendisliği alanındaki bilgi birikimi ve uzun yıllar süren askeri pilotluk deneyimi onu Türkiye’nin ilk astronotu olma şerefine taşımıştır.

Gezeravcı uzaya gitme kararını şu sözlerle ifade etmiştir:

Gelecek nesillerimizin öz güvenini ayağa kaldıracak ve hayallerini kısıtlamalarına mahal bırakmayacak çok değerli bir göreve adım atıyoruz.

İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı Nasıl Seçildi?

2022 yılında Türkiye Uzay Ajansı (TUA) tarafından düzenlenen “Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu” görevi için 2 Türk vatandaşının seçileceği açıklandı. Bu önemli göreve başvurular TUA’nın internet sitesi üzerinden gerçekleştirildi. Gerekli şartları sağlayan 36 bin kişi başvuruda bulundu. Başvuran adaylar arasında yapılan detaylı inceleme sonucunda 30 kişi Ankara’ya davet edildi. Ankara’da gerçekleştirilen aşamalı seçim sürecinde gerekli şartları sağlayan adaylar tıbbi ve psikolojik testlere tabi tutuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 29 Nisan 2023 tarihinde Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen TEKNOFEST’te yaptığı konuşmada, Alper Gezeravcı’nın tüm aşamaları başarıyla geçerek ilk Türk Astronot olarak görev almaya hak kazandığını duyurdu.

İlginizi Çekebilir: Google ‘Kendimi Meraklı Hissediyorum’ Özelliği

Alper Gezeravcı’nın Uzay Eğitimi Süreci

Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevini gerçekleştirecek olan “uzay yolcusu” için özel bir işbirliği yapıldı. Bu işbirliği ABD merkezli uzay şirketi Axiom Space ile sağlandı.

Alper Gezeravcı ABD’nin Teksas eyaletine bağlı Houston kentinde özel bir eğitim programına tabi tutuldu. Eğitim merkezinde çeşitli simülasyonlar, yer çekimsiz ortam koşulları ve uzay aracı kullanımı gibi konularda eğitim aldı.

Gezeravcı aldığı bu nitelikli eğitimle birlikte uzayda gerçekleştireceği görevlere hazır hale getirildi.

Alper Gezeravcı’nın Uzaydaki Görevleri

Alper Gezeravcı 14 gün boyunca Uluslararası Uzay İstasyonu’nda kalacak. Burada Türkiye’de bulunan çeşitli üniversiteler ve araştırma kurumları tarafından hazırlanan 13 deneyi gerçekleştirecek. Bu deneylerden bazıları kanserden bağışıklık hücrelerine, alglerden propolise kadar farklı konularda literatüre katkı sağlayacak çalışmalardır.

Alper Gezeravcı Ne Zaman Uzayda Olacak?

Alper Gezeravcıyı Uzaya Taşıyacak SpaceX Dragon Uzay KapsülüPin
Alper Gezeravcıyı Uzaya Taşıyacak SpaceX Dragon Uzay Kapsülü

Alper Gezeravcı’nın içinde bulunacağı SpaceX Dragon uzay aracı NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezinde bulunan Fırlatma Kompleksinden 17 Ocak Çarşamba gününü 18 Ocak Perşembe gününe bağlayan gece Türkiye saati ile 01:11’de fırlatılacağı duyurulmuştu.

Fakat bu tarihlerde bir değişiklik olduğu açıklandı. SpaceX erteleme ile ilgili açıklama yayınladı. Açıklamada: “Axiom 3 uçuşu için 19 Ocak Cuma gününü hedefliyoruz. Ek süre ekiplerimize fırlatma öncesi kontrol listelerini ve aracın veri analizlerini tamamlama fırsatı verecek.” ifadelerine yer verildi.

SpaceX tarafından yapılan son açıklamada fırlatmanın 19 Ocak 2024 Cuma günü Türkiye saati ile 00.49’da yapılmasının planlandığını açıkladı.

Alper Gezeravcı Ne Zaman Geri Dönecek?

Alper Gezeravcı 14 günlük görev süresinin dolması sonrasında hava ve deniz yüzeylerindeki şartlara göre Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan Florida eyaletinin doğusunda veya batısındaki iniş noktalarından uygun olana iniş yapacak.

YouTube video

Alper Gezeravcı uzayda ne yapacak?

Türkiye Uzay Ajansı ve TÜBİTAK Uzay uzmanları tarafından onaylanan 13 adet deney yapacak. 13 deney arasında kanserden bağışıklık hücrelerine, alglerden propolise kadar farklı konularda çalışmalar yer alıyor.

Alper Gezeravcı uzaya ne zaman gidecek?

Alper Gezeravcı 19 Ocak 2024 Cuma günü Türkiye saati ile 00:49’da uzay yolculuğuna başlayacak.

Alper Gezeravcı uzayda ne kadar kalacak?

Alper Gezeravcı’nın uzayda geçireceği süre SpaceX Axiom Space-3 misyonu kapsamında 14 gün olarak belirlenmiştir. Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün boyunca çeşitli bilimsel deneylere katılacak ve uzaydaki görevlerini yerine getirecektir.

İlk Türk astronot kimdir?

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı‘dır.

2013 yılında Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum. Teknolojiye duyduğum ilgiden dolayı kendimi sürekli geliştirmeye ve yeni teknolojiler öğrenmeye çalışıyorum. Hayatımın bir parçası haline gelen teknoloji tutkumu, indexTürkiye projem ile paylaşmaya karar verdim.

Yorum yapın